محدثه

 

-نام نویسنده : ابراهیم دستلان

-استاد موسسه آموزش عالی حوزوی امام رضا (ع)

-دانش پژوه سطح چهار رشته تاریخ و سیره پیامبر اعظم (ص)

-گروه علمی : تاریخ

-سال انتشار : 1399

-مقدمه :

فاطمه زهرا علیهاالسلام دُرّ یکتا و یگانه الگوی زنان عالم است که در اسلام مورد توجه خاص عموم مردم و علی الخصوص افراد محقق و پژوهش گر و تاریخ نویس از هر دین و مذهبی قرار گرفته است. فاطمه زهرا علیهاالسلام شخصیتی است که حدّ و مرز را شکسته و گستره افق او همه جا را فرا گرفته است. خداوند متعال به فاطمه زهرا علیهاالسلام عنایات و الطاف خاص و ویژه ای داشته که او را از دیگران متمایز ساخته است. ایشان آن قدر دارای عظمت و جلالت هستند که همه بر آن اتفاق نظر دارند.
حضرت صدیقه طاهره علیهاالسلام تربیت یافته حضرت رسول صلی الله علیه و آله و متصل به منبع لا یزال علم الهی است. و از سرچشمه ملکوت تغذیه کرده و بر تمام خلایق جاری است.
شخصیت انسانی مانند فاطمه زهرا علیهاالسلام دارای خصوصیاتی است که او را نشانه قدرت بالغه و توانایی بدیع و عجیب پروردگار قرار می دهد، خدای متعال محمد صلی الله علیه و آله را خلق کرد تا نشانه قدرت او در بین انبیا باشد، سپس پاره تنش و دخت گران مایه اش حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام را خلق کرد تا نشانه و علامت قدرت خدا در ایجاد مخلوق زنان باشد یعنی زنی که عصاره فضایل و کرامت هاست، خانمی که مجموعه ای از موهبت هاست، خانمی که پروردگارش به او بهره ای از عظمت و نصیبی از جلالت عطا کرده که هیچ زنی نمی تواند به منزلت او برسد.
آری او از خانواده اولیاء الله است که آسمان پیش از اهل زمین به عظمت آنها اعتراف دارند و درباره آنها آیات محکمی از قرآن مجید نازل شده و از هنگام نزول تا زمان ما و تا روز قیامت شب و روز خوانده می شود.
شخصیتی که هر قدر فهم بشر در شناخت حقایق بیشتر شود و در مسائل حل ناشده مطلع تر گردد عظمت این شخصیت به صورت وسیع تر آشکار می شود، و امتیازات و معانی آن بیشتر نمایان می شود.
بلی، او فاطمه زهرا علیهاالسلام است، خدا ثنایش می گوید و به رضای او راضی است و از غضب او خشمناک است، رسول خدا صلی‌الله علیه و آله از عظمت مقامش سخن می راند و امیرالمؤمنین علیه السلام به عظمت و بزرگی او می نگرد، ائمه اهل بیت علیهم السلام به تقدیس و احترام، او را پاس میدارند و او را حجت الهی بر خود می نامند و قائم آل محمد عجل الله تعالی فرجه الشریف ایشان را الگو و اسوه خود معرفی می نامید. فاطمه، مریم کبرای آل محمد علیها السلام و منبع علوم خاندان عصمت است، فاطمه علیهاالسلام محدَّثه است.13