پرتویی از فضائل امیرالمومنین علی (ع)

-تالیف : آیت الله العظمی لطف الله‏ صافی گلپایگانی

-مترجم : ناصر باقری بیدهندی

-استاد موسسه آموزش عالی حوزوی امام رضا (ع)

-گروه علمی : تاریخ

-ناشر: دفتر تنظیم و نشر آثار آیت الله صافی گلپایگانی

-سال انتشار : 1396

-فایل اصل کتاب

-مقدمه :

در کتاب های حدیثی اهل سنت، احادیث فراوان در فضیلت امام علی(ع) به چشم می خورد. نظر به اینکه نام شریف امیرالمؤمنین(ع) به حسب حروف ابجد ۱۱۰ است، مؤلف کتاب حضرت آیت الله العظمی لطف الله صافی گلپایگانی به همین این تعداد، حدیث از جوامع حدیثی اهل سنت از مسانید و صحاح و غیر آنها، گزینش کرده است. گاه به مناسبت، احادیثی نیز در پاورقی افزوده شده که آمار واقعی از ۱۱۰ افزون شده است.

به جهت پرهیز از اطاله‌ی مقال، از ذکر زنجیره ی کامل حدیث ها خودداری شده و گردآورنده تنها به ذکر راوی از معصوم(ع) بسنده کرده است. در پاورقی نیز به یک منبع بسنده نشده بلکه برای یک حدیث، چندین منبع از منابع اهل سنت ذکر شده است. همچنین شرح و توضیحاتی ارزشمند به قلم نویسنده ی عالم، در پاورقی دیده می شود.

اصل کتاب به عربی و با عنوان «قبس من مناقب امیرالمؤمنین(ع)» به چاپ رسیده است اما از آنجا که بسیاری از فارسی زبانان، توان استفاده از این متون ارزشمند را ندارند، توسط حجت الإسلام و المسلمین استاد ناصر باقری بیدهندی به فارسی نیز برگردانده شده است. ناگفته نماند که کتاب حاضر صرف ترجمه نیست بلکه مترجم کارهایی دیگر نیز روی آن انجام داده و استفاده از کتاب را بهتر و بیشتر کرده است:
ـ تیتربندی احادیث،
ـ اعراب گذاری،
ـ شرح برخی احادیث در کروشه تا با نوشته ی نویسنده خلط نشود،
ـ تهیه ی فهرست منابع در پایان.